/Efterskole DM i Jib 2018: billeder og resultater

Efterskole DM i Jib 2018: billeder og resultater

Af Alexander Vissing

For andet år i træk blev efterskole DM i Jib afholdt, hvor 42 håbefulde unge kæmpede om sejren på Oure Efterskole under høj sol.  Vi bringer her resultaterne samt en solid bunke billeder fra dagene.

Efterskole DM i JIB på ski og snowboard blev midt på ugen afholdt for andet år. Efter et jumfruår på SINE, var det i år Oure Efterskole som lagde kunstgræs til konkurrencen med deltagelse af i alt 42 håbefulde unge skiløbere og snowboardere fra henholdsvis Aabybro, SINE, BGI og Oure.

 

42 håbefulde deltagere stillede til start ved årets Efterskole DM i Jib

Oure Efterskole lagde kunstunderlag til det andet Efterskole DM i Jib i historien

Dansk freestylelegende og medarrangør Lasse Svendsen byder velkommen

Fuld balance på flatboksen

 

Det hele startede tirsdag eftermiddag, hvor de første deltagere ankom til åben træning i parken samt udspringstræning i svømmehallen. Onsdag var konkurrence dag – først med endnu en åben træning efterfulgt af en kvalifikation.

 

Kreativitet på snowboardsiden

De to dommere Frederik Højgaard og Thomas Trads

Varmen satte sit præg på deltagerne.

Der gappes på battleshipboksen

 

De to dommere, Thomas Trads og Frederik Højgaard holdte et lille oplæg i pausen inden finalerne. Selve finalen blev kørt som en “knockout” efter resultaterne fra kvalifikationen, og der blev sat mange fede tricks, der fik gang i publikum. Der var derudover kommet rigtig mange elever fra Oures andre sportslinjer for at overvære finalerne, så mere en 100 mennesker var samlet for at nyde fremtidens talenter.

Se her til sidst top 3 for alle kategorier – vi glæder os allerede til 2019!

 

Resultater

 

Snowboard drenge
  1. Mathias Hovesen – Aabybro
  2. Alfred Jensen – Oure
  3. Oliver Bugge – Aabybro

 

 

Ski Piger
  1. Ida-Marie Skov Madsen – SINE
  2. Nicoline Kjær Sørensen – BGI
  3. Karla Vitus Schaarup – BGI

 

 

Ski Drenge
  1. Kristian Varding – SINE
  2. Frederik Nordmann – BGI
  3. Frederik Pagh – Oure