Spring til indhold

Indkøbskurv

Din indkøbskurv er tom

Artikel: Pressemeddelelse fra savemiddles

business

Pressemeddelelse fra savemiddles

Pressemeddelse:

Vi vil gerne gøre opmærksom på, at der lige nu arbejdes meget hårdt på at redde Middles ved Hanstholm – et af Europas bedste bølgespots. Arbejdet er frivilligt og forgår gennem foreningen Save Middles.

Foreningen har behov for penge. Pengene skal bruges til at hyre ekstern ekspertise med henblik på at få belyst regionplantillæg nr. 8. Store vindmøller, kystsikring og akvakultur ved Hanstholm Havn, som på nuværende tidspunkt truer med at ødelægge Middles.

Målet er at få den nuværende projektering forkastet og samtidig bevist, at Middles er unikt i sportslig og rekreativ henseende og derfor bevaringsværdigt. Derudover sigter foreningen på at vise, at der findes alternativer, som gør det muligt at bevare Middles og sikre en gunstig erhvervsudvikling på Hanstholm havn.

Den eksterne ekspertise er altså nødvendig, hvis vi på kort tid og effektivt skal komme i en situation, hvor vi kan overtrumfe ethvert udspil fra amt, kommune og folk fra Hanstholm havn.

Alt tyder på, at vi med den rigtige dokumentation i hånden har rigtig gode chancer for at sikre Middles – også i fremtiden. Vi budgetterer med 125.000 kr. Pengene går udelukkende til betaling af ekstern ekspertise og til at få dækket transportomkostninger. Arbejdet i foreningen er altså frivilligt.

Indtil videre er der samlet ca. 25.000 kr. sammen, så vi er desværre langt fra målet. Vi er under et tidspres, så dette er et ønske til alle om at bakke op om projektet og give et bidrag, så vi kan nå målet – at bibeholde Nordeuropas bedste og mest kendte surfspot i Danmark,

Læs mere om foreningens mål og arbejde på www.savemiddles.com. Her kan du også melde dig ind i foreningen. Det koster ikke noget, til gengæld kan du støtte foreningens arbejde ved at donere til projektet via hjemmesiden.

Read more

windsurf

Teamrider Rasmus Baltsersen på tv2 sputnik

Rasmus B har været med i morgentv på tv2. Han fortalte lidt om hans tur til Jaws på Maui og livet omkring alle hans rejser, men også om hans kommende tur ptil Tahiti. Der var også nogle lækre optag...

Læs mere
windsurf

Young Gun Surf Down

I forlængelse af Young Gun Junior Camps kan der nu præsenteres en hel stævnerække for unge young guns. Der vil blive sejlet både slalom og freestyle. Læs her om det det nye dope tilbud til all ya k...

Læs mere